The default text

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający do skorzystania z usług medycznych poza granicami Norwegii w sytuacji nagłego wypadku (np. w czasie urlopu poza granicami Norwegii). Aby uzyskać kartę należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Posiadanie karty nie daję możliwości skorzystania z ubezpieczenia przy przewlekłym, długotrwałym leczeniu poza granicami Norwegii. W takiej sytuacji należy wystąpić o druk E106/E109, któy daję możliwość dostępu do pełnej oferty świadczeń publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wniosek o uzyskanie karty można składać elektronicznie, gdy osoba posiada stały norweski numer personalny. W sytuacji gdy dana osoba posiada tymczasowy numer personalny, należy skontaktować się z HELFO, która jest instytucją wystawiającą kartę. Czas oczekiwania na wydanie karty to około 10 dni. Okres ważności karty to 3 lata. 

Kartę można także zamawiać dla członków rodziny, jeśli są oni zarejestrowani w norweskim rejestrze ewidencji ludności. Jeżeli nie są zarejestrowani, to dla tych osób można uzyskac ubezpieczenie poprzez druk E109.

Cena złożenia wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego to 100 złotych.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ułsugą, skontaktuj się z nami telefonicznie: 609 667 148 lub na email:info@northconsulting.pl