Aktualności

Norweskie budownictwo - co czwarty pracownik jest cudzoziemcem

Z najnowszego raportu opracowanego przez Byggenæringens Landsforening (Krajowy Związek Branży Budowlanej) wynika, iż co czwarty pracownik zatrudniony w sektorze budowlanym w Norwegii jest cudzoziemcem. Czyni to sektor budowlany najbardziej międzynarodową branżą gospodarki w Norwegii.

Statystyki z raportu opierają się na liczbie wydanych tzw. kart identyfikacyjnych (ID-kort), ponieważ każda osoba pracująca legalnie na placu budowy w Norwegii musi posiadać kartę z nazwiskiem i fotografią pracownika oraz nazwą jego pracodawcy. Obowiązek posiadania kart identyfikacyjnych przez pracowników budowlanych wszedł w życie 1 stycznia 2008 roku i do tego czasu wydano ponad 280 000 tego typu kart w Norwegii.

Polacy są najliczniejszą zagraniczną grupą narodową w norweskiej branży budowlanej. 36% wszystkich cudzoziemców zatrudnionych w budownictwie to Polacy, co daje liczbę wynoszącą ponad 25 000 osób. Na kolejnych miejscach są pracownicy ze Szwecji (19% wszystkich cudzoziemców), Litwy (10%) oraz Niemiec (7%).