podatek Norwegia, podatek w Norwegii, hot works Norwegia, prace gorące Norwegia, hot works certyfikat, hot works kurs, doradztwo Norwegia
Aktualności

Wzrost w budownictwie mieszkaniowym

W pierwszym półroczu bieżącego roku rozpoczęto w Norwegii budowę ponad 15 000 mieszkań, co jest wzrostem o 34% w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku.

Pomimo, iz budownictwo mieszkaniowe jest na rekordowo wysokim poziomie, nadal w Norwegii buduje się zbyt mało mieszkań w stosunku do spodziewanego wzrostu ludności w ciągu najbliższej dekady. Niedobór mieszkań względem przewidywanego wzrostu zaludnienia jest szczególnie duży w rejonie Akershus i Oslo.

W górę idzie równocześnie sprzedaż i ceny mieszkań. W pierwszej połowie tego roku zanotowano wzrost sprzedaży nowych mieszkań o 24% w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku. Ceny mieszkań od początku roku wzrosły natomiast o 8%. Dziś średnia cena metra kwadratowego w Norwegii wynosi 28 200 koron czyli około 15 000 złotych.

Interesujące dane podał największy norweski portal z ogłoszeniami - finn.no. W sierpniu na portalu znajdowało się ponad 15 000 ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Obecnie przeciętny czas sprzedaży mieszkania wynosi 29 dni (okres liczony od umieszczenia ogłoszenia o sprzedaży po raz ostatni na portalu do momentu zarejestrowania mieszkania jako sprzedane). Najszybciej sprzedają się mieszkania w Oslo, Bergen i Trondheim, bo tylko 17 dni; najdłużej natomiast w Tromsø, bo aż 51 dni.

Świeżo opublikowany raport banku Nordea przewiduje znaczący wzrost cen mieszkań w Norwegii przynajmniej w ciągu dwóch najbliższych lat. Zdaniem Nordei w 2012 roku ceny mieszkań w Norwegii urosną o 10% , a w 2013 roku o 6-7%.